ETTU CUP MEN 2018

ETTU CUP MEN 2018

ETTU CUP MEN 2018

by ETTU
Ország: France
Város: -
Helyszín: -
Cím: -
Kezdés időpontja: September 29, 2018, 09:00
Befejezés időpontja: December 31, 2018, 20:00

The ETTU Cup is the second most important continental tournament for clubs in European table tennis, after the European Champions League.
The European Table Tennis Union (ETTU) has organized this cup since the 1964-65 season for men teams, and also for women teams a year later.

The first Men`s ETTU Cup winner was German DJK Sportbund Stuttgart, but the most successful club in the first decade was Slavia Prague who took three titles in a row (1966-1968).

Ten different clubs from five countries have clinched the title in the last nine seasons: Angers Vaillante (2008), SV Pluderhausen (2009), Fakel Gazproma Orenburg (2010), Chartres ASTT (2011), Borussia Düsseldorf (2012), UMMC Ekaterinburg (2013), FC Saarbrucken (2014), Eslövs Al Bordtennis (2015), Wienviertel Niederosterreich (2016) and Stella Sport La Romagne (2017).

 

Stella Sport La Romagne overcame Vaillante Sports Angers in the 2016/17 final. It was third all-French final in the history of the competition, after Montpellier – Elan Nevers (2000/01) and Chartres - Levallois (2010/11).

K.S. Dekorglass Dzialdowo is the first ever ETTU Cup champion from Poland. They beat 2010/11 winner Chartres ASTT in the 2017/18 finals (twice 3:1). Two other Polish clubs have reached finals in the last six seasons: Dartom Bogoria Grodzisk (2012/13 runner-up) and Olimpia Unia Grudziadz (2014/15).

Név
Ny-V-E
Sz-K
P
  • Név
    Pontok száma
  • Sajnáljuk, egyetlen pontszerző sem található
  • Egyéni díj
    Név
  • Sajnáljuk, egyetlen külön díj sem található
  • Egyéni díj
    Név
  • Sajnáljuk, egyetlen külön díj sem található
  • Név
    Engedélyezett
    Művelet
  • Sajnáljuk, egyetlen feliratkozó sem található
  • Résztvevő
    Eredmény
    Résztvevő
  • Sajnáljuk, egyetlen mérkőzés sem található
  • Résztvevő
    Eredmény
    Résztvevő
  • csoport: Felső: D
  • participant SK VYDRANY
    3-1
    DT ECHTERNACH participant
  • participant TTSC UMMC-ELEM
    2-3
    LOGIS AUDERGHEM TT participant
  • participant SK VYDRANY
    3-1
    LOGIS AUDERGHEM TT participant
  • participant TTSC UMMC-ELEM
    3-0
    DT ECHTERNACH participant
  • participant SK VYDRANY
    3-2
    TTSC UMMC-ELEM participant
  • participant LOGIS AUDERGHEM TT
    3-1
    DT ECHTERNACH participant
  • csoport: Felső: C
  • participant 'TT TEAM' POLTAVA
    0-3
    GDCS JUNCAL participant
  • participant BORGES VALL
    2-3
    SF SKK EL NINO PRAHA participant
  • participant 'TT TEAM' POLTAVA
    0-3
    SF SKK EL NINO PRAHA participant
  • participant BORGES VALL
    3-1
    GDCS JUNCAL participant
  • participant 'TT TEAM' POLTAVA
    0-3
    BORGES VALL participant
  • participant SF SKK EL NINO PRAHA
    3-0
    GDCS JUNCAL participant
  • csoport: Felső: B
  • participant ADC PONTA DO PARGO - CALHETA
    1-3
    TURK TELEKOM ANKARA SPORT CLUB participant
  • participant UNIVERSIDAD DE BURGOS - TPF
    1-3
    PING PONG CLUB VILLENEUVOIS participant
  • participant ADC PONTA DO PARGO - CALHETA
    1-3
    PING PONG CLUB VILLENEUVOIS participant
  • participant UNIVERSIDAD DE BURGOS - TPF
    1-3
    TURK TELEKOM ANKARA SPORT CLUB participant
  • participant ADC PONTA DO PARGO - CALHETA
    3-1
    UNIVERSIDAD DE BURGOS - TPF participant
  • participant PING PONG CLUB VILLENEUVOIS
    3-2
    TURK TELEKOM ANKARA SPORT CLUB participant
  • csoport: Felső: A
  • participant CAJASUR PRIEGO TM
    3-1
    TT VEDRINAMUR participant
  • participant A.D. VINCIOS
    0-3
    ASD MARCOZZI CAGLIARI participant
  • participant CAJASUR PRIEGO TM
    3-1
    ASD MARCOZZI CAGLIARI participant
  • participant A.D. VINCIOS
    0-3
    TT VEDRINAMUR participant
  • participant CAJASUR PRIEGO TM
    3-0
    A.D. VINCIOS participant
  • participant ASD MARCOZZI CAGLIARI
    3-0
    TT VEDRINAMUR participant
  • csoport: Alsó: D
  • participant TT VEDRINAMUR
    3-2
    CLUBE DESPORTIVO SAO ROQUE STAG participant
  • participant TT VEDRINAMUR
    1-3
    SF SKK EL NINO PRAHA participant
  • participant TT VEDRINAMUR
    3-0
    CSS-FSK ODORHEIU SECUIESC participant
  • participant CLUBE DESPORTIVO SAO ROQUE STAG
    1-3
    SF SKK EL NINO PRAHA participant
  • participant CLUBE DESPORTIVO SAO ROQUE STAG
    3-1
    CSS-FSK ODORHEIU SECUIESC participant
  • participant SF SKK EL NINO PRAHA
    3-0
    CSS-FSK ODORHEIU SECUIESC participant
  • csoport: Alsó: C
  • participant FUNDACION CAJASOL HISPALIS
    1-3
    ASD MARCOZZI CAGLIARI participant
  • participant FUNDACION CAJASOL HISPALIS
    3-1
    G.D.D TOLEDOS participant
  • participant FUNDACION CAJASOL HISPALIS
    2-3
    DT ECHTERNACH participant
  • participant ASD MARCOZZI CAGLIARI
    1-3
    G.D.D TOLEDOS participant
  • participant ASD MARCOZZI CAGLIARI
    3-1
    DT ECHTERNACH participant
  • participant G.D.D TOLEDOS
    1-3
    DT ECHTERNACH participant
  • csoport: Alsó: B
  • participant ITASS DTK'70
    3-0
    DIVAPAN SC participant
  • participant ITASS DTK'70
    0-3
    PING PONG CLUB VILLENEUVOIS participant
  • participant ITASS DTK'70
    1-3
    GDCS JUNCAL participant
  • participant ITASS DTK'70
    2-3
    SARKUYSAN SPOR KULÜBÜ participant
  • participant DIVAPAN SC
    0-3
    PING PONG CLUB VILLENEUVOIS participant
  • participant DIVAPAN SC
    0-3
    GDCS JUNCAL participant
  • participant DIVAPAN SC
    0-3
    SARKUYSAN SPOR KULÜBÜ participant
  • participant PING PONG CLUB VILLENEUVOIS
    3-1
    GDCS JUNCAL participant
  • participant PING PONG CLUB VILLENEUVOIS
    3-0
    SARKUYSAN SPOR KULÜBÜ participant
  • participant GDCS JUNCAL
    3-2
    SARKUYSAN SPOR KULÜBÜ participant
  • csoport: Alsó: A
  • participant LOGIS AUDERGHEM TT
    3-1
    T.T.V. HERCULES 1 participant
  • participant LOGIS AUDERGHEM TT
    3-0
    TURK TELEKOM ANKARA SPORT CLUB participant
  • participant LOGIS AUDERGHEM TT
    3-1
    STK LIBERTAS MARINKOLOR participant
  • participant LOGIS AUDERGHEM TT
    3-2
    CE MSC TENNIS ACADEMY SCC SUMY participant
  • participant T.T.V. HERCULES 1
    2-3
    TURK TELEKOM ANKARA SPORT CLUB participant
  • participant T.T.V. HERCULES 1
    3-1
    STK LIBERTAS MARINKOLOR participant
  • participant T.T.V. HERCULES 1
    2-3
    CE MSC TENNIS ACADEMY SCC SUMY participant
  • participant TURK TELEKOM ANKARA SPORT CLUB
    2-3
    STK LIBERTAS MARINKOLOR participant
  • participant TURK TELEKOM ANKARA SPORT CLUB
    3-1
    CE MSC TENNIS ACADEMY SCC SUMY participant
  • participant STK LIBERTAS MARINKOLOR
    0-3
    CE MSC TENNIS ACADEMY SCC SUMY participant
  • csoport: Alsó: A
  •  
    Név
    1
    2
    3
    4
    5
    Nyert
  • 1
    LOGIS AUDERGHEM TT 
     
    3-1
    3-0
    3-1
    3-2
    4
  • 2
    T.T.V. HERCULES 1 
    1-3
     
    2-3
    3-1
    2-3
    1
  • 3
    TURK TELEKOM ANKARA SPORT CLUB 
    0-3
    3-2
     
    2-3
    3-1
    2
  • 4
    STK LIBERTAS MARINKOLOR 
    1-3
    1-3
    3-2
     
    0-3
    1
  • 5
    CE MSC TENNIS ACADEMY SCC SUMY 
    2-3
    3-2
    1-3
    3-0
     
    2
  • csoport: Alsó: B
  •  
    Név
    1
    2
    3
    4
    5
    Nyert
  • 1
    ITASS DTK'70 
     
    3-0
    0-3
    1-3
    2-3
    1
  • 2
    DIVAPAN SC 
    0-3
     
    0-3
    0-3
    0-3
    0
  • 3
    PING PONG CLUB VILLENEUVOIS 
    3-0
    3-0
     
    3-1
    3-0
    4
  • 4
    GDCS JUNCAL 
    3-1
    3-0
    1-3
     
    3-2
    3
  • 5
    SARKUYSAN SPOR KULÜBÜ 
    3-2
    3-0
    0-3
    2-3
     
    2
  • csoport: Alsó: C
  •  
    Név
    1
    2
    3
    4
    Nyert
  • 1
    FUNDACION CAJASOL HISPALIS 
     
    1-3
    3-1
    2-3
    1
  • 2
    ASD MARCOZZI CAGLIARI 
    3-1
     
    1-3
    3-1
    2
  • 3
    G.D.D TOLEDOS 
    1-3
    3-1
     
    1-3
    1
  • 4
    DT ECHTERNACH 
    3-2
    1-3
    3-1
     
    2
  • csoport: Alsó: D
  •  
    Név
    1
    2
    3
    4
    Nyert
  • 1
    TT VEDRINAMUR 
     
    3-2
    1-3
    3-0
    2
  • 2
    CLUBE DESPORTIVO SAO ROQUE STAG 
    2-3
     
    1-3
    3-1
    1
  • 3
    SF SKK EL NINO PRAHA 
    3-1
    3-1
     
    3-0
    3
  • 4
    CSS-FSK ODORHEIU SECUIESC 
    0-3
    1-3
    0-3
     
    0
  • csoport: Felső: A
  •  
    Név
    1
    2
    3
    4
    Nyert
  • 1
    CAJASUR PRIEGO TM 
     
    3-0
    3-1
    3-1
    3
  • 2
    A.D. VINCIOS 
    0-3
     
    0-3
    0-3
    0
  • 3
    ASD MARCOZZI CAGLIARI 
    1-3
    3-0
     
    3-0
    2
  • 4
    TT VEDRINAMUR 
    1-3
    3-0
    0-3
     
    1
  • csoport: Felső: B
  •  
    Név
    1
    2
    3
    4
    Nyert
  • 1
    ADC PONTA DO PARGO - CALHETA 
     
    3-1
    1-3
    1-3
    1
  • 2
    UNIVERSIDAD DE BURGOS - TPF 
    1-3
     
    1-3
    1-3
    0
  • 3
    PING PONG CLUB VILLENEUVOIS 
    3-1
    3-1
     
    3-2
    3
  • 4
    TURK TELEKOM ANKARA SPORT CLUB 
    3-1
    3-1
    2-3
     
    2
  • csoport: Felső: C
  •  
    Név
    1
    2
    3
    4
    Nyert
  • 1
    'TT TEAM' POLTAVA 
     
    0-3
    0-3
    0-3
    0
  • 2
    BORGES VALL 
    3-0
     
    2-3
    3-1
    2
  • 3
    SF SKK EL NINO PRAHA 
    3-0
    3-2
     
    3-0
    3
  • 4
    GDCS JUNCAL 
    3-0
    1-3
    0-3
     
    1
  • csoport: Felső: D
  •  
    Név
    1
    2
    3
    4
    Nyert
  • 1
    SK VYDRANY 
     
    3-2
    3-1
    3-1
    3
  • 2
    TTSC UMMC-ELEM 
    2-3
     
    2-3
    3-0
    1
  • 3
    LOGIS AUDERGHEM TT 
    1-3
    3-2
     
    3-1
    2
  • 4
    DT ECHTERNACH 
    1-3
    0-3
    1-3
     
    0
Támogatók